Rosení (plastových) oken zevnitř: Příčiny a prevence

16. 4. 2023

Rosení oken je nepříjemný problém, který postihuje plastová, dřevěná i hliníková okna zevnitř i zvenčí (ovšem to je důkazem kvalitní izolace). Rosení zevnitř je způsobeno nedostatečným odvodem vlhkosti z bytu a může mít negativní důsledky v podobě tvorby plísní na okenních rámech a zdech, množení bakterií a zdravotních komplikací způsobených plísněmi. Naštěstí se nabízí různé způsoby, jak rosení plastových či jiných oken a dveří předcházet a zcela zamezit.

Nejdříve hledejte příčinu rosení oken

Prvním krokem k řešení problému rosení oken je najít příčinu tohoto jevu.

Jednou z příčin může být vysoká vlhkost vzduchu v bytě, která vzniká při vaření, koupání, sprchování a sušení prádla. Lidé sami vydechují a vypotí asi jeden litr vody během jednoho dne, a rostliny v bytě také přispívají k vlhkosti vzduchu. Ideální vlhkost v obytných místnostech by měla být mezi 40 a 60 procenty.

Existuje několik opatření, která můžete přijmout, abyste rosení oken zevnitř bytu zabránili. Měřením vlhkosti vzduchu pomocí vlhkoměru pak můžete sledovat a kontrolovat úroveň vlhkosti ve svém bydlení.

Časté intenzivní větrání, tedy krátkodobé otevření oken na plnou sílu po dobu 15 minut ráno a 3-4krát během dne na 5-10 minut, může pomoci snížit vlhkost vzduchu a zamezit rosení oken. Je také nezbytné zajistit správnou funkci oken a dveří, aby nedocházelo k únikům vzduchu, které by mohly způsobit kondenzaci na okenních sklech.

Další možností je umístění radiátorů pod okno, což pomůže udržovat okenní sklo teplé a snížit pravděpodobnost rosení. Dostatečné topení v místnostech na doporučenou teplotu 21-22 stupňů Celsia může také pomoci omezit vlhkost v interiéru a snížit rosení oken.

Je také důležité odstranit dlouhé a těžké záclony a závěsy, které by mohly bránit proudění vzduchu kolem oken.

Při koupání nebo sprchování otevřete okno nebo zapněte odsávač páry, který odvede vlhkost ven. Stejně tak je vhodné po koupání nebo sprchování nechat okno na chvíli otevřené, aby se vlhkost mohla dostatečně odvětrat.

Další tipy, jak předejít rosení oken zevnitř

  • Užitečným řešením může být používání mikroventilace, protože umožňuje kontrolovaný přívod čerstvého vzduchu do místnosti, aniž by se okna otevírala na plno.
  • Pamatujte si, že při každém vaření, i když se zdá, že nepoužíváte výrazně aromatické potraviny, by měla být zapnuta digestoř.  Při vaření těstovin nebo rýže se do vzduchu uvolňuje velké množství páry.
  • Pokud je to možné, prádlo sušte venku. Pokud to není možné, můžete jej sušit například v koupelně, ale zvyšte intenzitu větrání místnosti a nechte dveře zavřené.

Celkově je prevence rosení oken zevnitř o kombinaci správného větrání, udržování optimálních teplot a vlhkosti v místnostech, používání odsávačů par nebo mikroventilace na oknech, odstranění záclon či závěsů bránících proudění vzduchu, a správné zacházení s vlhkostí způsobenou různými činnostmi v bytě. Pokud přesto dochází k rosení oken zevnitř, poraďte se s odborníkem na servis a údržbu oken.